Slovenský Grand Canyon extra tip na výlet v blízkostí Košíc

Jednoznačne vám odporúčam Zádielsku Tiesňavu

Slovensko má veľa nádherných miest a možno ste ani netušili, ale môžete tu nájsť aj slovenský Grand Canyon  – Zádielsku dolinu. Len necelých 10 minút autom od Motela Orgován sa nachádza obec Zádiel. Pre tých, ktorí by chceli absolvovať túto nenáročnú turistiku, odporúčam prečítať si viac.

Zádielska tiesňava
Zádielska tiesňava autor: Dávid Somodi ©

Nádherné, čo poviete? V hlave sa mi vynára otázka, čomu môžeme vďačiť za takúto perspektívu. V diaľke miznúci dravý vták, nádherné skalné bralá, z ktorých vyrastajú stromy.

Neuveriteľné. Vraj za to môže Blatný potok alebo aj Blatnica či Chotárny potok, ktorý sa zarezával do vápencových trhlín. Trvalo mu viac ako milión rokov, kým vytvoril toto nádherne dielo. Tiesňava má hĺbku takmer 400 m, dĺžku 2 km. Najužšia časť sa nachádza v oblasti za Cukrovou homoľou. V súčasnosti je populárna medzi horolezcami. Má tvar skalnej ihly a vďaka výške 100 m sa radí medzi najvyšší skalný útvar tohoto typu na Slovensku.

Aká bola Zádielska tiesňava?

Príjemne ma prekvapila, krásou a sviežim vzduchom. Zaparkoval som v obci Zádiel na asfaltovom parkovisku na konci obce. Cez leto je spoplatnené, na jeseň je tam parkovanie bezplatné. V prípade ak by ste nechceli platiť za parkovanie dá sa v dedinke kdekoľvek zaparkovať. Po zaparkovaní pokračujete smerom na sever čiastočne rozpadnutou asfaltovou cestou. Na okrajoch tiesňavy spríjemňujú zážitok kamenné bralá a potôčik.

Ak ste tu už boli, určite vám odporúčam si to zopakovať aj po rokoch. Stále môžete zažiť nové pocity vďaka meniacemu sa prostrediu. Preto, ak ste doteraz neboli v Zádieli, na jeseň to môže byť perfektné spestrenie. Tento rok som tam bol pre istotu dvakrát; raz v lete a raz na jeseň, a bolo to úplne iné.

Kto zvládne tento výlet ?

Určite to zvládnu aj deti. Cestou ich môžete zamestnať, aby zrátali počet mostov, cez ktoré ste prešli. Asi po 45 min. natrafíte pri rázcestí na horáreň. Ak ste tam už boli a viete aký je počet mostov, pokojne sa s nami podeľte o správnu odpoveď v komentári.

Zádielska Dolina - Horáreň
Rázcestie v Zádielskej Tiesňave autor: Dávid Somodi ©

V prípade ak by ste sa vybrali na skalu a po planine na neďalekú zrúcaninu hradu tak rátajte, že to bude trvať približne 4 hodiny. rozhodne to však stojí za to.

Zádielska tiesňava - trasa cez Turnianský hrad
Zrúcanina Turnianského hradu autor: Dávid Somodi ©

Cestou môžete natrafiť na zelené jašteričky, ktoré pobiehajú po planine. Jednu sa mi skoro podarilo odfotiť.

Zádielska dolina - blatný potok
Blatný potok autor: Dávid Somodi ©

Dá sa najesť v blízkosti Zádielskej tiesňavy?

Cestou si môžete dať pivko na Zádielskej chate. V zimnom období však mávajú cez týždeň zatvorené. Nezúfajte, už viac nemusíte hladovať. Do 10 minút od Zádielskej tiesňavy sa nachádza Motel Orgován. Je to skvelé miesto na posedenie. Pekná letná terasa je plná kvetov. Nájdete tam aj jazierko s rybkami. Jedlo je chutné, cenovo dostupné a atmosféru dotvára príjemná obsluha. Zo špecialít by som Vám odporučil panenku na lesných hubách. A naviac nemusíte zachádzať do mesta pretože je hneď pri ceste E58.

Šéfkuchár Atila pochádzajúci z neďalekej dediny Dvorníky, ktorého špecialitou je príprava mäsa Vám vyčarí úsmev na tvári. Stále keď idem okolo motelu Orgován neodolám a zastavím sa na Panenku s lesnými hubami. Ak v daný deň robí Atila je vynikajúca. Pridáva do nej vraj tajnú prísadu a preto má takú jedinečnú chuť.

Kde sa dá ubytovať v okolí Zádielskej doliny ?

Ak by ste sa rozhodli pre viacdňovú turistiku odporúčam taktiež motel Orgován kvôli už spomínaným prednostiam. Cestou E 58 sa autom dostanete do Košíc za 30 minút čo je vynikajúci čas. Za ešte lepšiu cenu je možné sa ubytovať ak ste dvaja vychádza to na osobu 20 €.

Tipy na ďalšie výlety

Ak sa vám článok páčil budeme radi ak nás podporite a dáte páči sa mi to na našu Facebook alebo Instagram stránku

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *