Slovenský Grand Canyon extra tip na výlet

Slovenský Grand Canyon extra tip na výlet v blízkosti Košíc

Jednoznačne vám odporúčame Zádielsku Tiesňavu

Slovensko má veľa krásnych miest a možno ste to nevedeli, ale môžete tu nájsť aj Slovenský Veľký kaňon – Zádielsku dolinu. Necelých 10 minút jazdy od motela Orgován je obec Zádiel. Pre tých, ktorí by sa chceli vydať na tento nenáročný turizmus, odporúčam prečítať si viac.

Zádielska tiesňava
Zádielska tiesňava autor: Dávid Somodi R©

Nádhera, čo poviete? Mám v hlave otázku, čomu vďačíme takúto perspektívu. V diaľke miznúce dravé vtáky, nádherné skalné útesy, z ktorých vyrastajú stromy.

Neuveriteľné. Môže za to Blatná potok alebo Blatnica či Chotárny potok, ktorý sa zarezával do vápencových puklín. Vytvorenie tohto krásneho diela mu trvalo viac ako milión rokov. Roklina je hlboká takmer 400 m a dlhá 2 km. Najbližšia časť je v oblasti za cukrovou homoľou. V súčasnosti je populárna medzi horolezcami. Má tvar skalnej ihly a vďaka svojej výške 100 m sa radí medzi najvyššie skalné útvary tohto typu na Slovensku.

Aká bola Zádielska tiesňava?

Bol som milo prekvapený krásou a čerstvým vzduchom. Zaparkoval som v dedine Zádiel na asfaltovom parkovisku na konci dediny. Cez leto je spoplatnene, na jeseň je k dispozícii bezplatné parkovisko. V prípade, že nechcete platiť za parkovanie, môžete parkovať kdekoľvek v dedine. Po odstavení pokračujte na sever po čiastočne schátranej asfaltovej ceste. Na okrajoch rokliny sa stretáva zážitok z kamenných útesov a potoka.

Ak ste tu už boli, určite vám odporúčam, aby ste si to po rokoch zopakovali. Vďaka meniacemu sa prostrediu môžete stále prežívať nové pocity. Preto, ak ste tu ešte neboli na jeseň, môže to byť dokonalé spestrenie. Tento rok som tam bol už dvakrát, raz v lete a raz na jeseň a bolo to úplne iné.

Kto zvládne tento výlet ?

Som si istý, že to zvládnu aj deti. Po ceste ich môžete zamestnať, spočítaním mostov, cez ktoré ste prešli. Asi za 45 minút narazíte na križovatku na vrchole. Ak ste tam už boli a viete počet mostov, pokojne nám napíšte správnu odpoveď do komentára.

Zádielska Dolina - Horáreň
Rázcestie v Zádielskej Tiesňave autor: Dávid Somodi ©

V prípade ak by ste sa vybrali na skalu a po planine na neďalekú zrúcaninu hradu tak rátajte, že to bude trvať približne 4 hodiny. rozhodne to však stojí za to.

Zádielska tiesňava - trasa cez Turnianský hrad
Zrúcanina Turnianského hradu autor: Dávid Somodi ©

Cestou môžete natrafiť na zelené jašterice, ktoré pobiehajú po planine. Jednu sa mi skoro podarilo odfotiť.

Zádielska dolina - blatný potok
Blatný potok autor: Dávid Somodi ©

Dá sa najesť v blízkosti Zádielskej tiesňavy ?

Po ceste si môžete dať pivo na Zádielskej chate. V zime sa však cez týždeň mávajú zatvorené. Nezúfajte, už nemusíte hladovať. Motel Orgován sa nachádza do 10 minút od rokliny. Je to skvelé miesto na sedenie. Pekná letná terasa je plná kvetov. K dispozícii je tiež jazierko s rybami. Jedlo je chutné, cenovo dostupné a atmosféru dotvára priateľská obsluha. Zo špecialít by som vám odporučil panenku na lesných hubách. Navyše nemusíte ísť do mesta, pretože je to priamo na E58.

Šéfkuchár Atila, ktorý pochádza z neďalekej dedinky Dvorníky a špecializuje sa na prípravu mäsa, vám vyčarí úsmev na tvári. Stále keď idem okolo motelu Orgován neodolám a zastavím sa na panenku s lesnými hubami. Ak robí v daný deň Atila je vynikajúca. Údajne do nej pridáva tajnú prísadu, a preto má takú jedinečnú chuť.

Kde sa dá ubytovať v okolí­ Zádielskej doliny ?

Ak sa rozhodnete pre viacdňovú turistiku, odporúčam kvôli už spomínaným výhodám aj motel Orgován. Cesta autom do Košíc trvá len 25 minút, čo je vynikajúci čas. Za výhodnú cenu tu viete aj prespať. Vychádza to 20 € na osobu za noc.

Tipy na ďalšie výlety

Ak sa vám článok páčil budeme radi ak nás podporíte a dáte páči sa mi to na našu Facebook alebo Instagram stránku.

Pridajte Komentár

Shopping Cart